Ventoux AOC is a wine-growing AOC in the southeastern region of the Rhône wine region of France, where the wines are produced in 51 communes of the Vaucluse département along the lower slopes of the Ventoux mountain and at the foot of the Vaucluse Mountains. The neighbouring appellation of Luberon AOC stretches along its southern border and is separated from it by the Calavon river.
Fra Wikipedia-artiklen Ventoux AOC, tilgængelig under CC BY-SA 4.0. (fra engelsk Wikipedia)
Ventoux er en appellation i Rhône, Frankrig. Vi følger 822 af dens vine på lager hos 460 forhandlere, fra 137 vinhuse, fra 4,80 €; mest rødvin, hvidvin, rosé.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 38,94 € | 38,94 € | – | hedtørindtil nu +4,6 °C · 2.570 GDD · 27 % regn |
| 2025 | 54 | 6,95 € | 11,50 € | – | hedtørtør høst +2,2 °C · 2.339 GDD · 33 % regn |
| 2024 | 109 | 5,75 € | 12,00 € | 90,5 (2 vine) | hed +1,1 °C · 2.107 GDD · 95 % regn |
| 2023 | 126 | 5,50 € | 15,49 € | 92,4 (5 vine) | hed +2,2 °C · 2.339 GDD · 73 % regn |
| 83 |
| 7,00 € |
| 15,38 € |
| 90,0 (1 vin) |
| hedtør +2,9 °C · 2.490 GDD · 56 % regn |
| 2021 | 55 | 6,90 € | 18,32 € | – | normal ±0,0 °C · 1.868 GDD · 104 % regn |
| 2020 | 44 | 5,00 € | 17,49 € | 91,0 (1 vin) | normal +0,4 °C · 1.951 GDD · 84 % regn |
| 2019 | 33 | 6,50 € | 23,95 € | 94,0 (2 vine) | hed +1,0 °C · 2.076 GDD · 94 % regn |
| 2018 | 21 | 7,70 € | 20,00 € | 95,0 (3 vine) | hedtør høst +1,4 °C · 2.161 GDD · 128 % regn |
| 2017 | 19 | 10,03 € | 27,42 € | 92,0 (2 vine) | varmtørtør høst +0,7 °C · 2.018 GDD · 45 % regn |
| 2016 | 15 | 15,00 € | 34,00 € | 94,7 (3 vine) | normal +0,1 °C · 1.883 GDD · 80 % regn |
| 2015 | 5 | 14,04 € | 79,88 € | 95,0 (2 vine) | normal +0,3 °C · 1.926 GDD · 99 % regn |
| 2014 | 4 | 19,90 € | 22,70 € | – | normal −0,1 °C · 1.838 GDD · 98 % regn |
| 2013 | 1 | 24,00 € | 24,00 € | – | kølig −0,6 °C · 1.742 GDD · 100 % regn |
| 2012 | 2 | 17,00 € | 21,21 € | – | normal +0,1 °C · 1.886 GDD · 116 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | varmtør høst +0,5 °C · 1.963 GDD · 76 % regn |
| 2010 | 1 | 148,65 € | 74,33 € | – | kølig −0,8 °C · 1.684 GDD · 103 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | varm +0,6 °C · 1.998 GDD · 103 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | køligvåd −0,8 °C · 1.694 GDD · 138 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 1.860 GDD · 79 % regn |
| 2006 | 1 | 34,00 € | 34,00 € | – | varmvåd høst +0,9 °C · 2.049 GDD · 85 % regn |
| 2005 | 1 | 53,51 € | 53,51 € | – | normalvåd høst ±0,0 °C · 1.874 GDD · 111 % regn |
| 2004 | 1 | 8,33 € | 8,33 € | – | normaltør høst +0,1 °C · 1.885 GDD · 74 % regn |
| 2003 | 1 | 7,91 € | 7,91 € | – | hedtør +1,5 °C · 2.193 GDD · 70 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 1.776 GDD · 110 % regn |
| 2001 | 2 | 7,91 € | 7,91 € | – | normal −0,1 °C · 1.844 GDD · 79 % regn |
| 2000 | 1 | 7,91 € | 7,91 € | – | normal −0,3 °C · 1.805 GDD · 113 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 1.895 GDD · 120 % regn |
| 1998 | 1 | 107,02 € | 107,02 € | – | kølig −0,7 °C · 1.724 GDD · 116 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | normaltør høst −0,1 °C · 1.838 GDD · 78 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | kold −1,6 °C · 1.517 GDD · 107 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 1.737 GDD · 107 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normalvådvåd høst −0,1 °C · 1.857 GDD · 139 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,7 °C · 1.716 GDD · 149 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 1.720 GDD · 118 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 1.804 GDD · 75 % regn |
| 1990 | 2 | 22,00 € | 64,51 € | 93,0 | normaltør høst +0,3 °C · 1.935 GDD · 78 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | normaltørtør høst +0,1 °C · 1.885 GDD · 53 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 1.749 GDD · 115 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | køligvådtør høst −0,6 °C · 1.745 GDD · 131 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 1.815 GDD · 95 % regn |
| 1985 | 1 | 107,02 € | 107,02 € | – | køligtørtør høst −0,5 °C · 1.756 GDD · 70 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | kold −2,1 °C · 1.424 GDD · 106 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | køligtør høst −0,7 °C · 1.720 GDD · 101 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 1.819 GDD · 105 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Ventoux (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.