Ürzig er en appellation i Mosel, Tyskland. Vi følger 233 af dens vine på lager hos 108 forhandlere, fra 20 vinhuse, fra 5,39 €; mest hvidvin, dessertvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | hedtørindtil nu +2,9 °C · 1.338 GDD · 54 % regn |
| 2025 | 5 | 18,60 € | 25,29 € | – | hedvåd høst +1,3 °C · 1.034 GDD · 107 % regn |
| 2024 | 16 | 9,40 € | 28,27 € | – | varmvåd +0,9 °C · 960 GDD · 151 % regn |
| 2023 | 20 | 10,90 € | 27,24 € | 95,0 (1 vin) | hed +1,5 °C · 1.139 GDD · 108 % regn |
| 2022 | 11 | 19,52 € | 29,00 € | 96,3 (3 vine) | hed +2,1 °C · 1.265 GDD · 81 % regn |
| 2021 | 7 | 17,95 € | 24,50 € | – | kølig −0,6 °C · 798 GDD · 121 % regn |
| 2020 | 9 | 19,90 € | 25,29 € | 96,0 (1 vin) | hed +1,2 °C · 1.015 GDD · 73 % regn |
| 2019 | 12 | 13,90 € | 48,38 € | 99,0 (1 vin) | hed +1,0 °C · 1.005 GDD · 88 % regn |
| 2018 | 17 | 22,00 € | 71,30 € | – | hedtør +2,3 °C · 1.228 GDD · 69 % regn |
| 2017 | 13 | 26,63 € | 96,70 € | – | varm +0,6 °C · 960 GDD · 94 % regn |
| 2016 | 1 | 75,00 € | 75,00 € | – | normaltør høst ±0,0 °C · 899 GDD · 117 % regn |
| 2015 | 18 | 26,18 € | 66,75 € | 92,3 (6 vine) | normalvåd høst ±0,0 °C · 872 GDD · 90 % regn |
| 2014 | 6 | 40,01 € | 48,50 € | 92,5 | varm +0,7 °C · 875 GDD · 115 % regn |
| 2013 | 9 | 29,50 € | 59,00 € | 94,2 | normal −0,4 °C · 738 GDD · 124 % regn |
| 2012 | 4 | 69,50 € | 119,45 € | 91,0 | kølig −0,6 °C · 774 GDD · 124 % regn |
| 2011 | 6 | 50,00 € | 119,00 € | 91,0 | varm +0,5 °C · 866 GDD · 79 % regn |
| 2010 | 5 | 23,45 € | 69,90 € | 93,0 | kølig −0,7 °C · 753 GDD · 105 % regn |
| 2009 | 3 | 46,90 € | 55,00 € | 92,0 | normal +0,3 °C · 858 GDD · 104 % regn |
| 2008 | 2 | 55,90 € | 112,95 € | 89,0 | kølig −0,6 °C · 787 GDD · 98 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 748 GDD · 119 % regn |
| 2006 | 3 | 23,45 € | 56,35 € | – | hedtør høst +1,1 °C · 1.057 GDD · 102 % regn |
| 2005 | 3 | 37,90 € | 124,76 € | – | varm +0,5 °C · 891 GDD · 87 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 746 GDD · 104 % regn |
| 2003 | 4 | 46,70 € | 185,00 € | – | varm +0,7 °C · 1.092 GDD · 92 % regn |
| 2002 | 3 | 32,50 € | 39,00 € | 91,0 | normal −0,3 °C · 811 GDD · 100 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 793 GDD · 102 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | normalvåd høst −0,2 °C · 778 GDD · 119 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 922 GDD · 91 % regn |
| 1998 | 1 | 99,00 € | 99,00 € | – | køligvådvåd høst −0,9 °C · 719 GDD · 147 % regn |
| 1997 | 2 | 75,00 € | 117,50 € | – | køligtør høst −0,5 °C · 828 GDD · 99 % regn |
| 1996 | 1 | 195,00 € | 390,00 € | – | kold −1,1 °C · 629 GDD · 78 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 836 GDD · 88 % regn |
| 1994 | 5 | 175,00 € | 390,00 € | – | normalvåd høst −0,2 °C · 868 GDD · 100 % regn |
| 1993 | 1 | 89,00 € | 89,00 € | – | køligvåd høst −0,7 °C · 713 GDD · 122 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 892 GDD · 105 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | køligtør −0,6 °C · 825 GDD · 67 % regn |
| 1990 | 1 | 145,00 € | 145,00 € | – | normal −0,3 °C · 790 GDD · 88 % regn |
| 1989 | 1 | 99,00 € | 99,00 € | – | normal −0,2 °C · 823 GDD · 108 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 728 GDD · 103 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | koldvåd −1,2 °C · 590 GDD · 140 % regn |
| 1986 | 1 | 133,14 € | 133,14 € | – | kold −1,1 °C · 673 GDD · 120 % regn |
| 1985 | 5 | 49,00 € | 195,00 € | – | kold −1,1 °C · 639 GDD · 94 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,7 °C · 533 GDD · 143 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 802 GDD · 117 % regn |
| 1982 | 1 | 85,00 € | 85,00 € | – | normal −0,1 °C · 867 GDD · 121 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Ürzig (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.