Kendt for Austria's green south: crisp, aromatic Sauvignon Blanc and Morillon (Chardonnay) from steep hills, and Schilcher rosé.
Styria er en vinregion i Østrig. Vi følger 3.323 af dens vine på lager hos 306 forhandlere, fra 171 vinhuse, fra 3,05 €; mest hvidvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 8 | 7,90 € | 9,24 € | – | hedindtil nu +2,4 °C · 1.187 GDD · 83 % regn |
| 2025 | 426 | 5,90 € | 12,50 € | 92,6 (7 vine) | hed +1,0 °C · 943 GDD · 100 % regn |
| 2024 | 409 | 4,00 € | 18,00 € | 93,0 (16 vine) | hedvådvåd høst +1,7 °C · 1.024 GDD · 131 % regn |
| 2023 | 360 | 3,05 € | 23,30 € | 94,3 (23 vine) | hedvådtør høst +1,0 °C · 957 GDD · 139 % regn |
| 345 |
| 4,00 € |
| 28,50 € |
| 94,1 (14 vine) |
| hed +1,5 °C · 1.054 GDD · 97 % regn |
| 2021 | 355 | 6,90 € | 30,45 € | 94,3 (19 vine) | normal −0,2 °C · 851 GDD · 85 % regn |
| 2020 | 274 | 7,89 € | 33,69 € | 95,0 (19 vine) | normal +0,1 °C · 750 GDD · 124 % regn |
| 2019 | 190 | 7,00 € | 36,40 € | 95,1 (8 vine) | hed +1,0 °C · 929 GDD · 91 % regn |
| 2018 | 107 | 9,30 € | 34,00 € | 94,1 (8 vine) | hed +1,7 °C · 972 GDD · 105 % regn |
| 2017 | 97 | 8,00 € | 37,00 € | 94,3 (7 vine) | varmvåd høst +0,5 °C · 866 GDD · 111 % regn |
| 2016 | 23 | 13,42 € | 31,31 € | 92,0 (2 vine) | normal +0,1 °C · 812 GDD · 109 % regn |
| 2015 | 35 | 12,90 € | 62,10 € | 92,0 (1 vin) | normal +0,3 °C · 885 GDD · 106 % regn |
| 2014 | 17 | 12,95 € | 52,50 € | – | normalvåd høst −0,2 °C · 636 GDD · 117 % regn |
| 2013 | 22 | 19,90 € | 42,08 € | 91,0 | normal +0,1 °C · 759 GDD · 75 % regn |
| 2012 | 13 | 32,20 € | 67,40 € | – | varm +0,7 °C · 931 GDD · 110 % regn |
| 2011 | 7 | 36,80 € | 69,40 € | – | varm +0,6 °C · 885 GDD · 90 % regn |
| 2010 | 10 | 60,00 € | 70,65 € | – | kølig −0,8 °C · 689 GDD · 102 % regn |
| 2009 | 5 | 19,50 € | 46,00 € | – | normal +0,3 °C · 807 GDD · 119 % regn |
| 2008 | 6 | 47,90 € | 63,59 € | – | normal +0,1 °C · 750 GDD · 106 % regn |
| 2007 | 7 | 52,72 € | 81,40 € | – | normal +0,3 °C · 782 GDD · 100 % regn |
| 2006 | 7 | 45,00 € | 60,40 € | – | normal +0,2 °C · 739 GDD · 95 % regn |
| 2005 | 2 | 78,50 € | 61,58 € | – | normal −0,4 °C · 685 GDD · 115 % regn |
| 2004 | 3 | 37,50 € | 39,25 € | – | kølig −0,7 °C · 620 GDD · 103 % regn |
| 2003 | 5 | 25,00 € | 39,00 € | – | varm +0,7 °C · 1.094 GDD · 79 % regn |
| 2002 | 5 | 20,00 € | 45,00 € | – | normal ±0,0 °C · 817 GDD · 102 % regn |
| 2001 | 1 | 45,00 € | 45,00 € | – | normal +0,2 °C · 784 GDD · 76 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | varm +0,8 °C · 825 GDD · 96 % regn |
| 1999 | 2 | 45,00 € | 38,75 € | – | normal −0,2 °C · 742 GDD · 109 % regn |
| 1998 | 1 | 30,00 € | 60,00 € | – | normal ±0,0 °C · 779 GDD · 111 % regn |
| 1997 | 1 | 35,00 € | 70,00 € | – | kold −1,0 °C · 702 GDD · 99 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | kold −1,3 °C · 573 GDD · 118 % regn |
| 1995 | 1 | 570,00 € | 1.221,43 € | – | normal −0,3 °C · 657 GDD · 80 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 881 GDD · 95 % regn |
| 1993 | 1 | 55,00 € | 55,00 € | – | normal −0,2 °C · 755 GDD · 87 % regn |
| 1992 | 1 | 15,00 € | 30,00 € | – | normal +0,1 °C · 888 GDD · 79 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | kold −1,4 °C · 701 GDD · 92 % regn |
| 1990 | 1 | 30,00 € | 30,00 € | – | kølig −0,7 °C · 672 GDD · 84 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 589 GDD · 102 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 728 GDD · 81 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 700 GDD · 90 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 706 GDD · 82 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | køligtør høst −0,7 °C · 662 GDD · 93 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | kold −1,7 °C · 516 GDD · 89 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 811 GDD · 78 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 803 GDD · 106 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Styria (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i regionen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.