Ockfen er en appellation i Mosel, Tyskland. Vi følger 122 af dens vine på lager hos 72 forhandlere, fra 22 vinhuse, fra 10,60 €; mest hvidvin, dessertvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | hedtørindtil nu +3,0 °C · 1.407 GDD · 52 % regn |
| 2025 | 8 | 10,60 € | 30,16 € | – | hedvåd høst +1,1 °C · 1.083 GDD · 117 % regn |
| 2024 | 2 | 15,90 € | 32,03 € | – | varmvådvåd høst +0,7 °C · 995 GDD · 165 % regn |
| 2023 | 16 | 17,75 € | 33,95 € | – | hed +1,5 °C · 1.218 GDD · 112 % regn |
| 2022 | 14 | 16,90 € | 30,35 € | – | hed +2,1 °C · 1.338 GDD · 81 % regn |
| 2021 | 19 | 17,00 € | 42,25 € | 97,0 (1 vin) | kølig −0,8 °C · 817 GDD · 129 % regn |
| 2020 | 4 | 15,90 € | 16,20 € | – | hed +1,1 °C · 1.078 GDD · 81 % regn |
| 2019 | 6 | 19,50 € | 31,75 € | – | varm +0,9 °C · 1.052 GDD · 93 % regn |
| 2018 | 7 | 30,55 € | 46,69 € | – | hed +2,1 °C · 1.269 GDD · 76 % regn |
| 2017 | 2 | 65,94 € | 70,97 € | – | varm +0,5 °C · 999 GDD · 100 % regn |
| 2016 | 2 | 22,61 € | 23,31 € | – | normaltør høst −0,1 °C · 956 GDD · 115 % regn |
| 2015 | 3 | 18,90 € | 23,04 € | – | normalvåd høst +0,1 °C · 955 GDD · 89 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | varm +0,6 °C · 938 GDD · 115 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | køligvåd −0,6 °C · 779 GDD · 136 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 838 GDD · 123 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | normal +0,4 °C · 922 GDD · 82 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 782 GDD · 109 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 941 GDD · 98 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 815 GDD · 110 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 793 GDD · 115 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | varm +0,9 °C · 1.086 GDD · 112 % regn |
| 2005 | 1 | 51,95 € | 51,95 € | – | varm +0,5 °C · 960 GDD · 86 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 820 GDD · 104 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | varm +0,9 °C · 1.203 GDD · 87 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 886 GDD · 88 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 876 GDD · 89 % regn |
| 2000 | 2 | 125,00 € | 216,75 € | – | normal −0,1 °C · 857 GDD · 108 % regn |
| 1999 | 1 | 145,00 € | 290,00 € | – | normal +0,2 °C · 975 GDD · 85 % regn |
| 1998 | 1 | 175,00 € | 350,00 € | – | køligvådvåd høst −0,8 °C · 797 GDD · 142 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | køligtør høst −0,6 °C · 876 GDD · 96 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | koldtør høst −1,2 °C · 673 GDD · 77 % regn |
| 1995 | 1 | 325,00 € | 650,00 € | – | normalvåd høst −0,1 °C · 865 GDD · 99 % regn |
| 1994 | 1 | 295,00 € | 590,00 € | – | normalvåd høst −0,2 °C · 942 GDD · 99 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,7 °C · 781 GDD · 118 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 961 GDD · 101 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | køligtør −0,5 °C · 916 GDD · 64 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 871 GDD · 86 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 903 GDD · 106 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 812 GDD · 100 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | koldvåd −1,2 °C · 655 GDD · 139 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | kold −1,1 °C · 733 GDD · 128 % regn |
| 1985 | 1 | 223,64 € | 223,64 € | – | kold −1,1 °C · 717 GDD · 89 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,8 °C · 594 GDD · 134 % regn |
| 1983 | 1 | 145,00 € | 145,00 € | – | normalvåd −0,4 °C · 852 GDD · 131 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 942 GDD · 110 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Ockfen (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.