Maranges wine is produced in the communes of Cheilly-lès-Maranges, Dezize-lès-Maranges and Sampigny-lès-Maranges in Côte de Beaune of Burgundy. The Appellation d'origine contrôlée (AOC) Maranges may be used for red and white wine with respectively Pinot noir and Chardonnay as the main grape variety. The production consists of around 95% red wine and 5% white wine. There are no Grand Cru vineyards within the Maranges AOC.
Fra Wikipedia-artiklen Maranges wine, tilgængelig under CC BY-SA 4.0. (fra engelsk Wikipedia)
Maranges er en appellation i Burgundy, Frankrig. Vi følger 373 af dens vine på lager hos 209 forhandlere, fra 97 vinhuse, fra 17,20 €; mest rødvin, hvidvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | hedtørindtil nu +3,5 °C · 1.613 GDD · 41 % regn |
| 2025 | 2 | 28,00 € | 28,95 € | – | varm +0,9 °C · 1.182 GDD · 107 % regn |
| 2024 | 52 | 17,20 € | 34,25 € | 91,5 (2 vine) | varmvådvåd høst +0,6 °C · 1.131 GDD · 146 % regn |
| 2023 | 115 | 19,00 € | 37,00 € | 91,5 (2 vine) | hed +2,1 °C · 1.470 GDD · 107 % regn |
| 2022 |
| 69 |
| 21,50 € |
| 42,50 € |
| – |
| hed +2,0 °C · 1.447 GDD · 96 % regn |
| 2021 | 22 | 28,28 € | 49,17 € | – | kølig −0,7 °C · 924 GDD · 120 % regn |
| 2020 | 16 | 26,90 € | 48,71 € | – | hed +1,2 °C · 1.247 GDD · 95 % regn |
| 2019 | 18 | 20,00 € | 42,20 € | – | hed +1,1 °C · 1.253 GDD · 86 % regn |
| 2018 | 7 | 44,00 € | 49,00 € | – | hedtør høst +1,6 °C · 1.329 GDD · 74 % regn |
| 2017 | 1 | 54,66 € | 54,66 € | – | normal +0,4 °C · 1.121 GDD · 86 % regn |
| 2016 | 2 | 40,01 € | 42,07 € | – | normal −0,3 °C · 1.014 GDD · 123 % regn |
| 2015 | – | – | – | – | normal +0,2 °C · 1.084 GDD · 92 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 975 GDD · 107 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | køligvåd −0,7 °C · 896 GDD · 142 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | normalvåd −0,4 °C · 963 GDD · 135 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 1.052 GDD · 92 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | kølig −0,9 °C · 844 GDD · 112 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 1.014 GDD · 92 % regn |
| 2008 | 1 | 33,32 € | 33,32 € | – | koldvåd −1,1 °C · 852 GDD · 137 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 916 GDD · 121 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | varm +0,6 °C · 1.164 GDD · 115 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 1.075 GDD · 93 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normaltør høst +0,1 °C · 1.042 GDD · 107 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | hedtørtør høst +1,9 °C · 1.470 GDD · 59 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | normaltør +0,1 °C · 1.028 GDD · 65 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 1.087 GDD · 72 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 972 GDD · 81 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normalvåd høst −0,1 °C · 1.015 GDD · 118 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,6 °C · 948 GDD · 114 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 1.010 GDD · 90 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | koldtør høst −1,4 °C · 751 GDD · 76 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,5 °C · 951 GDD · 97 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normalvåd høst −0,4 °C · 1.000 GDD · 111 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,6 °C · 929 GDD · 128 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 1.098 GDD · 103 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | normalvåd høst −0,1 °C · 1.078 GDD · 77 % regn |
| 1990 | 1 | 120,43 € | 120,43 € | – | normal +0,4 °C · 1.163 GDD · 77 % regn |
| 1989 | 1 | 42,50 € | 42,50 € | – | normal −0,3 °C · 1.013 GDD · 89 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 889 GDD · 115 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | køligvåd −0,7 °C · 852 GDD · 145 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | kølig −0,9 °C · 924 GDD · 109 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | koldtør høst −1,0 °C · 822 GDD · 87 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvåd høst −1,9 °C · 682 GDD · 120 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | køligvåd −0,7 °C · 925 GDD · 156 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 952 GDD · 116 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Maranges (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.