Manduria er en appellation i Puglia, Italien. Vi følger 144 af dens vine på lager hos 119 forhandlere, fra 51 vinhuse, fra 7,49 €; mest rødvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | hedindtil nu +2,1 °C · 2.676 GDD · 78 % regn |
| 2025 | 6 | 9,50 € | 11,39 € | – | hed +1,2 °C · 2.797 GDD · 71 % regn |
| 2024 | 8 | 8,98 € | 13,26 € | – | hedtør +2,4 °C · 3.057 GDD · 69 % regn |
| 2023 | 24 | 7,49 € | 13,25 € | – | hedtør høst +1,0 °C · 2.769 GDD · 112 % regn |
| 2022 | 11 | 9,81 € | 14,99 € | – | hed +1,5 °C · 2.877 GDD · 74 % regn |
| 2021 | 10 | 10,89 € | 20,00 € | – | varmtør +0,6 °C · 2.684 GDD · 65 % regn |
| 2020 | 7 | 9,80 € | 27,00 € | – | normalvåd −0,2 °C · 2.504 GDD · 292 % regn |
| 2019 | 5 | 24,06 € | 31,72 € | – | hedtørtør høst +1,0 °C · 2.758 GDD · 68 % regn |
| 2018 | 2 | 18,90 € | 30,02 € | – | varmtør høst +0,9 °C · 2.740 GDD · 120 % regn |
| 2017 | 4 | 22,00 € | 22,55 € | – | varmtør +0,7 °C · 2.708 GDD · 60 % regn |
| 2016 | 3 | 18,90 € | 23,90 € | – | normalvådvåd høst −0,1 °C · 2.519 GDD · 134 % regn |
| 2015 | 1 | 32,78 € | 32,78 € | – | varm +0,7 °C · 2.711 GDD · 72 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,8 °C · 2.375 GDD · 148 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | normaltørtør høst +0,4 °C · 2.646 GDD · 62 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | hed +1,1 °C · 2.791 GDD · 86 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | normaltør +0,3 °C · 2.604 GDD · 70 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | køligvåd −0,6 °C · 2.423 GDD · 151 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 2.527 GDD · 128 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | normaltør +0,2 °C · 2.600 GDD · 64 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal +0,4 °C · 2.627 GDD · 105 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,5 °C · 2.433 GDD · 143 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,7 °C · 2.412 GDD · 149 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normaltør høst −0,3 °C · 2.478 GDD · 93 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | varmvåd høst +0,7 °C · 2.705 GDD · 108 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,6 °C · 2.430 GDD · 139 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normaltør ±0,0 °C · 2.550 GDD · 47 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | varmtør høst +0,5 °C · 2.664 GDD · 79 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 2.580 GDD · 93 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | normaltør +0,3 °C · 2.620 GDD · 54 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | kølig −0,9 °C · 2.349 GDD · 96 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | koldvåd høst −1,5 °C · 2.221 GDD · 105 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | kold −1,1 °C · 2.327 GDD · 72 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | varmtørtør høst +0,6 °C · 2.686 GDD · 37 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | normal +0,2 °C · 2.595 GDD · 73 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normaltør høst −0,3 °C · 2.494 GDD · 75 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | kold −1,4 °C · 2.246 GDD · 78 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | normaltørtør høst +0,1 °C · 2.575 GDD · 43 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | kold −1,1 °C · 2.315 GDD · 81 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normaltør +0,3 °C · 2.622 GDD · 48 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | normaltør −0,1 °C · 2.525 GDD · 70 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normaltør −0,1 °C · 2.537 GDD · 62 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | normaltørtør høst ±0,0 °C · 2.562 GDD · 64 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldtør −1,3 °C · 2.270 GDD · 70 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 2.463 GDD · 78 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 2.544 GDD · 89 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Manduria (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.