Malans er en appellation i Graubünden, Schweiz. Vi følger 58 af dens vine på lager hos 24 forhandlere, fra 9 vinhuse, fra 18,48 €; mest rødvin, hvidvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | hedtørindtil nu +3,0 °C · 683 GDD · 68 % regn |
| 2025 | 2 | 32,70 € | 33,03 € | 93,0 (1 vin) | hed +1,3 °C · 494 GDD · 120 % regn |
| 2024 | 10 | 21,77 € | 45,94 € | 97,0 (1 vin) | hedvådvåd høst +1,4 °C · 508 GDD · 134 % regn |
| 2023 | 11 | 21,33 € | 45,94 € | 97,0 (1 vin) | hed +1,8 °C · 574 GDD · 119 % regn |

| 2022 | 6 | 28,98 € | 111,43 € | 92,7 (3 vine) | hed +1,9 °C · 541 GDD · 99 % regn |
| 2021 | 6 | 21,66 € | 53,05 € | – | normal −0,2 °C · 402 GDD · 124 % regn |
| 2020 | 3 | 45,94 € | 76,99 € | – | varm +0,8 °C · 370 GDD · 114 % regn |
| 2019 | 1 | 40,00 € | 40,00 € | – | varm +0,9 °C · 511 GDD · 116 % regn |
| 2018 | 1 | 60,16 € | 30,08 € | – | hed +1,8 °C · 511 GDD · 85 % regn |
| 2017 | – | – | – | – | varm +0,5 °C · 442 GDD · 112 % regn |
| 2016 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 386 GDD · 125 % regn |
| 2015 | 1 | 207,81 € | 207,81 € | – | varm +0,6 °C · 479 GDD · 102 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 232 GDD · 116 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 323 GDD · 99 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 366 GDD · 113 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | varm +0,8 °C · 328 GDD · 108 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 292 GDD · 123 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | varm +0,6 °C · 384 GDD · 89 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 293 GDD · 112 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 254 GDD · 104 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | varm +0,8 °C · 376 GDD · 92 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 248 GDD · 90 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 253 GDD · 88 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | varm +0,8 °C · 555 GDD · 76 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 308 GDD · 107 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 257 GDD · 106 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 225 GDD · 107 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 275 GDD · 111 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 276 GDD · 98 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | køligtør høst −0,7 °C · 252 GDD · 85 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | kold −1,6 °C · 166 GDD · 86 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 232 GDD · 85 % regn |
| 1994 | 1 | 158,59 € | 158,59 € | – | normal −0,2 °C · 373 GDD · 92 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 185 GDD · 101 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 324 GDD · 81 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | kold −1,0 °C · 333 GDD · 79 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 225 GDD · 81 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 197 GDD · 86 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 242 GDD · 88 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 310 GDD · 106 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 219 GDD · 100 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 250 GDD · 96 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvåd høst −1,8 °C · 173 GDD · 88 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 371 GDD · 94 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 348 GDD · 90 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Malans (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.