Irancy er en appellation i Burgundy, Frankrig. Vi følger 168 af dens vine på lager hos 119 forhandlere, fra 54 vinhuse, fra 10,89 €; mest rødvin.

| 10,89 € |
| 28,05 € |
| – |
| hed +2,0 °C · 1.485 GDD · 93 % regn |
| 2021 | 5 | 29,00 € | 32,11 € | – | kølig −0,5 °C · 998 GDD · 114 % regn |
| 2020 | 12 | 19,71 € | 29,00 € | – | hed +1,2 °C · 1.307 GDD · 95 % regn |
| 2019 | 14 | 16,38 € | 28,00 € | – | hed +1,0 °C · 1.277 GDD · 84 % regn |
| 2018 | 10 | 24,00 € | 34,45 € | – | hedtør høst +1,4 °C · 1.354 GDD · 84 % regn |
| 2017 | 6 | 15,00 € | 25,51 € | – | normal +0,3 °C · 1.148 GDD · 92 % regn |
| 2016 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 1.061 GDD · 122 % regn |
| 2015 | 4 | 32,11 € | 37,03 € | – | normalvåd høst +0,1 °C · 1.088 GDD · 98 % regn |
| 2014 | 2 | 29,00 € | 54,00 € | – | normal ±0,0 °C · 1.057 GDD · 115 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | køligvåd −0,5 °C · 981 GDD · 138 % regn |
| 2012 | 1 | 74,80 € | 37,40 € | – | normal −0,3 °C · 1.036 GDD · 126 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | varm +0,5 °C · 1.147 GDD · 89 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 918 GDD · 93 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | normal +0,2 °C · 1.091 GDD · 93 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | kold −1,0 °C · 903 GDD · 117 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 980 GDD · 113 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | varm +0,8 °C · 1.254 GDD · 112 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | varm +0,5 °C · 1.167 GDD · 89 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normaltør høst −0,1 °C · 1.044 GDD · 109 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | hed +1,4 °C · 1.408 GDD · 74 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 974 GDD · 73 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 1.035 GDD · 102 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 991 GDD · 101 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normalvåd høst +0,1 °C · 1.085 GDD · 111 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 991 GDD · 118 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 1.051 GDD · 92 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | koldtør −1,2 °C · 817 GDD · 70 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 1.028 GDD · 97 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normalvåd høst −0,2 °C · 1.073 GDD · 112 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,5 °C · 987 GDD · 117 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 1.163 GDD · 98 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | normaltør ±0,0 °C · 1.123 GDD · 67 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | varmtør +0,7 °C · 1.260 GDD · 67 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 1.114 GDD · 82 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 953 GDD · 106 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 921 GDD · 124 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | kold −1,1 °C · 952 GDD · 110 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | koldtør høst −1,2 °C · 846 GDD · 85 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvåd høst −1,8 °C · 732 GDD · 119 % regn |
| 1983 | 1 | 15,00 € | 15,00 € | – | køligvåd −0,7 °C · 971 GDD · 139 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 1.013 GDD · 101 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Irancy (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.