Kendt for The land of Lambrusco, the dry or off-dry sparkling red made for its rich food. Also Sangiovese di Romagna and Albana.
Emilia-Romagna er en vinregion i Italien. Vi følger 3.620 af dens vine på lager hos 668 forhandlere, fra 533 vinhuse, fra 1,87 €; mest mousserende, rødvin, hvidvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 6,70 € | 6,70 € | – | hedtørindtil nu +2,9 °C · 2.595 GDD · 61 % regn |
| 2025 | 217 | 4,00 € | 12,71 € | – | varmvådvåd høst +0,8 °C · 2.402 GDD · 270 % regn |
| 2024 | 252 | 4,54 € | 15,87 € | – | hedvåd høst +1,6 °C · 2.583 GDD · 121 % regn |
| 2023 | 303 | 4,49 € | 17,90 € | 92,5 (2 vine) | hedtør høst +1,4 °C · 2.536 GDD · 112 % regn |
| 2022 |
| 280 |
| 4,67 € |
| 18,25 € |
| – |
| hedtør +1,9 °C · 2.643 GDD · 65 % regn |
| 2021 | 211 | 4,90 € | 20,95 € | – | varmtør +0,6 °C · 2.363 GDD · 44 % regn |
| 2020 | 132 | 2,99 € | 21,74 € | – | varm +0,7 °C · 2.379 GDD · 71 % regn |
| 2019 | 80 | 6,47 € | 18,98 € | 91,0 (1 vin) | varm +0,6 °C · 2.352 GDD · 109 % regn |
| 2018 | 64 | 6,47 € | 20,75 € | 90,0 (1 vin) | hed +1,2 °C · 2.489 GDD · 83 % regn |
| 2017 | 38 | 4,90 € | 25,00 € | 90,0 (1 vin) | varmvåd høst +0,9 °C · 2.424 GDD · 80 % regn |
| 2016 | 29 | 5,60 € | 26,20 € | 93,0 (1 vin) | normal −0,2 °C · 2.190 GDD · 121 % regn |
| 2015 | 16 | 9,90 € | 29,50 € | – | varm +0,5 °C · 2.330 GDD · 109 % regn |
| 2014 | 5 | 9,77 € | 17,39 € | – | normal −0,4 °C · 2.145 GDD · 117 % regn |
| 2013 | 7 | 17,62 € | 32,90 € | – | normaltør høst −0,2 °C · 2.189 GDD · 96 % regn |
| 2012 | 4 | 7,10 € | 24,95 € | – | hed +1,0 °C · 2.442 GDD · 98 % regn |
| 2011 | 6 | 9,80 € | 21,50 € | – | varm +0,7 °C · 2.371 GDD · 75 % regn |
| 2010 | 6 | 11,00 € | 28,10 € | – | kølig −0,9 °C · 2.041 GDD · 124 % regn |
| 2009 | 8 | 10,50 € | 29,98 € | – | varm +0,6 °C · 2.360 GDD · 82 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | normal +0,2 °C · 2.264 GDD · 85 % regn |
| 2007 | 2 | 30,00 € | 61,83 € | – | normal +0,3 °C · 2.300 GDD · 84 % regn |
| 2006 | 4 | 28,00 € | 39,50 € | – | normalvåd høst +0,1 °C · 2.247 GDD · 85 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 2.110 GDD · 129 % regn |
| 2004 | 3 | 24,00 € | 57,58 € | – | normal −0,3 °C · 2.162 GDD · 93 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | hed +1,0 °C · 2.449 GDD · 81 % regn |
| 2002 | 2 | 44,00 € | 75,52 € | – | normalvåd −0,4 °C · 2.136 GDD · 138 % regn |
| 2001 | 1 | 29,00 € | 29,00 € | – | normal ±0,0 °C · 2.241 GDD · 83 % regn |
| 2000 | 2 | 30,00 € | 23,13 € | – | normal +0,4 °C · 2.325 GDD · 86 % regn |
| 1999 | 2 | 26,00 € | 32,00 € | – | normal ±0,0 °C · 2.238 GDD · 105 % regn |
| 1998 | 3 | 25,00 € | 26,00 € | – | normal +0,2 °C · 2.277 GDD · 92 % regn |
| 1997 | 1 | 32,00 € | 32,00 € | – | køligtørtør høst −0,6 °C · 2.107 GDD · 65 % regn |
| 1996 | 1 | 33,00 € | 33,00 € | – | kold −1,5 °C · 1.913 GDD · 126 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | kold −1,3 °C · 1.957 GDD · 109 % regn |
| 1994 | 1 | 93,66 € | 93,66 € | – | normalvåd høst −0,1 °C · 2.207 GDD · 127 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 2.185 GDD · 108 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 2.131 GDD · 122 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | kold −1,1 °C · 1.984 GDD · 118 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 2.121 GDD · 92 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | kold −1,4 °C · 1.923 GDD · 128 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normaltør høst −0,2 °C · 2.192 GDD · 81 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 2.173 GDD · 86 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 2.062 GDD · 95 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | normaltørtør høst −0,3 °C · 2.161 GDD · 61 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvåd −2,1 °C · 1.770 GDD · 132 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | normaltør høst −0,3 °C · 2.160 GDD · 73 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 2.190 GDD · 106 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Emilia-Romagna (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i regionen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.