Elgin er en appellation i Western Cape, Sydafrika. Vi følger 476 af dens vine på lager hos 216 forhandlere, fra 58 vinhuse, fra 6,50 €; mest hvidvin, rødvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 7 | 9,31 € | 15,78 € | – | varm +0,5 °C · 2.036 GDD · 111 % regn |
| 2025 | 32 | 8,50 € | 19,78 € | – | normal ±0,0 °C · 1.936 GDD · 90 % regn |
| 2024 | 49 | 6,50 € | 23,92 € | 92,0 (1 vin) | normal −0,2 °C · 1.896 GDD · 107 % regn |
| 2023 | 58 | 12,33 € | 29,95 € | 93,8 (6 vine) | køligvådvåd høst −0,5 °C · 1.830 GDD · 151 % regn |
| 2022 |
| 48 |
| 11,86 € |
| 29,66 € |
| 94,5 (4 vine) |
| normal −0,4 °C · 1.846 GDD · 111 % regn |
| 2021 | 41 | 6,83 € | 33,71 € | 92,0 (2 vine) | køligvåd høst −0,6 °C · 1.805 GDD · 114 % regn |
| 2020 | 32 | 6,50 € | 37,75 € | 93,0 (7 vine) | normaltør høst −0,4 °C · 1.847 GDD · 129 % regn |
| 2019 | 25 | 13,24 € | 46,90 € | 95,0 (1 vin) | normalvåd høst −0,2 °C · 1.893 GDD · 94 % regn |
| 2018 | 17 | 10,49 € | 42,95 € | 93,3 (3 vine) | normal −0,4 °C · 1.852 GDD · 107 % regn |
| 2017 | 11 | 13,24 € | 49,50 € | 95,5 (2 vine) | normaltørtør høst +0,1 °C · 1.956 GDD · 49 % regn |
| 2016 | 7 | 18,59 € | 23,50 € | 96,0 (2 vine) | normalvåd høst +0,3 °C · 2.003 GDD · 114 % regn |
| 2015 | 4 | 10,57 € | 13,91 € | – | normaltør ±0,0 °C · 1.939 GDD · 51 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | normalvådvåd høst −0,1 °C · 1.905 GDD · 153 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 1.883 GDD · 94 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 1.871 GDD · 86 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | normaltør høst +0,4 °C · 2.012 GDD · 76 % regn |
| 2010 | 1 | 10,80 € | 10,80 € | 89,0 | normal ±0,0 °C · 1.919 GDD · 100 % regn |
| 2009 | 4 | 25,00 € | 43,55 € | 89,5 | normaltør høst ±0,0 °C · 1.923 GDD · 124 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | normalvåd −0,1 °C · 1.906 GDD · 135 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 1.917 GDD · 113 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | normaltørtør høst −0,3 °C · 1.861 GDD · 57 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | varmvåd +0,7 °C · 2.067 GDD · 169 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 1.922 GDD · 72 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | normalvåd høst +0,2 °C · 1.967 GDD · 108 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | varmtør høst +0,5 °C · 2.033 GDD · 85 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normaltør ±0,0 °C · 1.934 GDD · 61 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | varmvåd høst +0,7 °C · 2.088 GDD · 86 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | varmtør høst +0,5 °C · 2.025 GDD · 96 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 1.950 GDD · 86 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | koldvåd −1,5 °C · 1.616 GDD · 131 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 1.843 GDD · 114 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | normalvåd høst +0,1 °C · 1.958 GDD · 91 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | varmvåd høst +0,5 °C · 2.037 GDD · 81 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | normalvåd −0,2 °C · 1.888 GDD · 147 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 1.904 GDD · 99 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | normaltør −0,4 °C · 1.855 GDD · 65 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | normalvådtør høst −0,4 °C · 1.838 GDD · 136 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | normalvåd høst ±0,0 °C · 1.930 GDD · 112 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 1.838 GDD · 80 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | køligvåd −0,7 °C · 1.782 GDD · 143 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normalvåd høst +0,3 °C · 1.986 GDD · 91 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,6 °C · 1.791 GDD · 144 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | normaltørvåd høst −0,1 °C · 1.904 GDD · 63 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 1.760 GDD · 91 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,2 °C · 1.680 GDD · 204 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Elgin (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.