Dingač is a Croatian premium quality red wine produced from the plavac mali crni grape variety in a limited homonymous area of the Pelješac sub-region of the Middle and South Dalmatia wine growing region.
Fra Wikipedia-artiklen Dingač (wine), tilgængelig under CC BY-SA 4.0. (fra engelsk Wikipedia)
Dingač er en appellation i Dalmatia, Kroatien. Vi følger 46 af dens vine på lager hos 16 forhandlere, fra 12 vinhuse, fra 6,74 €; mest rødvin.
| 20,37 € |
| – |
| hedtør +1,6 °C · 2.613 GDD · 69 % regn |
| 2021 | 3 | 21,49 € | 23,90 € | – | normaltør høst +0,4 °C · 2.359 GDD · 82 % regn |
| 2020 | 1 | 14,25 € | 14,25 € | – | normal +0,3 °C · 2.327 GDD · 116 % regn |
| 2019 | 3 | 14,25 € | 21,49 € | 95,0 (1 vin) | varm +0,8 °C · 2.436 GDD · 122 % regn |
| 2018 | 2 | 21,49 € | 48,93 € | – | hedtør høst +1,7 °C · 2.635 GDD · 83 % regn |
| 2017 | 4 | 36,90 € | 84,42 € | – | varmtør +0,7 °C · 2.426 GDD · 65 % regn |
| 2016 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 2.247 GDD · 121 % regn |
| 2015 | 1 | 31,99 € | 31,99 € | – | varm +0,8 °C · 2.442 GDD · 115 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | køligvådvåd høst −0,9 °C · 2.085 GDD · 145 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 2.339 GDD · 97 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | hed +1,2 °C · 2.532 GDD · 107 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | varmtørtør høst +0,7 °C · 2.416 GDD · 66 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 2.174 GDD · 125 % regn |
| 2009 | 1 | 52,00 € | 52,00 € | – | normal +0,3 °C · 2.342 GDD · 110 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | normaltør +0,1 °C · 2.303 GDD · 61 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | varm +0,5 °C · 2.373 GDD · 71 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | normalvåd høst −0,4 °C · 2.196 GDD · 129 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 2.137 GDD · 104 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 2.198 GDD · 109 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | hed +1,0 °C · 2.481 GDD · 76 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 2.196 GDD · 127 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | normaltør −0,2 °C · 2.238 GDD · 62 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | normal +0,4 °C · 2.368 GDD · 77 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normal +0,1 °C · 2.289 GDD · 77 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 2.279 GDD · 92 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | koldtør høst −1,3 °C · 2.013 GDD · 78 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | koldvåd høst −1,6 °C · 1.931 GDD · 117 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | kold −1,2 °C · 2.015 GDD · 90 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normal +0,3 °C · 2.329 GDD · 100 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 2.259 GDD · 90 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | køligvådtør høst −0,6 °C · 2.144 GDD · 132 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | koldvåd −1,7 °C · 1.907 GDD · 141 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 2.105 GDD · 111 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | kold −1,3 °C · 1.983 GDD · 120 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 2.206 GDD · 108 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 2.090 GDD · 122 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 2.207 GDD · 104 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | køligtør høst −0,5 °C · 2.156 GDD · 96 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −2,1 °C · 1.825 GDD · 183 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | kølig −0,9 °C · 2.071 GDD · 94 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 2.224 GDD · 113 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Dingač (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.