Cava er en appellation i Catalonia, Spanien. Vi følger 4.421 af dens vine på lager hos 1.118 forhandlere, fra 567 vinhuse, fra 1,95 €; mest mousserende.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 12,16 € | 12,16 € | – | hedindtil nu +2,8 °C · 2.404 GDD · 93 % regn |
| 2025 | 4 | 14,51 € | 21,30 € | – | hed +1,5 °C · 2.428 GDD · 113 % regn |
| 2024 | 61 | 6,95 € | 13,50 € | 91,5 (2 vine) | varmvådvåd høst +0,8 °C · 2.273 GDD · 163 % regn |
| 2023 | 133 | 7,40 € | 14,90 € | 90,0 (2 vine) | hed +1,9 °C · 2.510 GDD · 74 % regn |
| 2022 |
| 198 |
| 5,56 € |
| 18,52 € |
| 91,8 (5 vine) |
| hed +2,3 °C · 2.586 GDD · 72 % regn |
| 2021 | 156 | 9,25 € | 19,33 € | 90,7 (7 vine) | normal +0,1 °C · 2.117 GDD · 72 % regn |
| 2020 | 84 | 10,90 € | 21,01 € | 91,3 (3 vine) | normalvåd ±0,0 °C · 2.107 GDD · 171 % regn |
| 2019 | 113 | 9,95 € | 24,95 € | 92,3 (3 vine) | normalvådvåd høst +0,3 °C · 2.166 GDD · 137 % regn |
| 2018 | 83 | 9,50 € | 22,40 € | 93,0 (1 vin) | varmvåd +0,5 °C · 2.197 GDD · 167 % regn |
| 2017 | 60 | 10,75 € | 26,93 € | 93,0 (1 vin) | varm +0,9 °C · 2.300 GDD · 73 % regn |
| 2016 | 51 | 9,70 € | 29,58 € | 91,0 (1 vin) | normal +0,3 °C · 2.166 GDD · 78 % regn |
| 2015 | 35 | 11,99 € | 32,50 € | 94,0 (1 vin) | varmtør +0,7 °C · 2.247 GDD · 70 % regn |
| 2014 | 15 | 13,20 € | 38,97 € | 91,5 | varm +0,5 °C · 2.206 GDD · 88 % regn |
| 2013 | 13 | 19,93 € | 63,95 € | – | normaltør høst −0,2 °C · 2.058 GDD · 75 % regn |
| 2012 | 8 | 13,25 € | 30,95 € | – | normal +0,4 °C · 2.185 GDD · 97 % regn |
| 2011 | 9 | 16,90 € | 82,79 € | – | varmtør høst +0,6 °C · 2.235 GDD · 82 % regn |
| 2010 | 3 | 17,00 € | 47,90 € | – | normal −0,2 °C · 2.055 GDD · 98 % regn |
| 2009 | 5 | 8,81 € | 32,10 € | – | varmtør +0,7 °C · 2.261 GDD · 65 % regn |
| 2008 | 6 | 31,00 € | 57,25 € | – | normal −0,4 °C · 2.017 GDD · 109 % regn |
| 2007 | 7 | 8,81 € | 28,00 € | 88,0 | normaltør høst ±0,0 °C · 2.097 GDD · 98 % regn |
| 2006 | 4 | 14,30 € | 46,80 € | – | varmtør +0,9 °C · 2.288 GDD · 68 % regn |
| 2005 | 3 | 65,00 € | 66,00 € | 95,0 | normal +0,3 °C · 2.163 GDD · 104 % regn |
| 2004 | 2 | 40,00 € | 122,50 € | – | kølig −0,5 °C · 2.003 GDD · 93 % regn |
| 2003 | 1 | 187,32 € | 187,32 € | – | varmvåd høst +0,8 °C · 2.262 GDD · 117 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | kølig −0,6 °C · 1.964 GDD · 121 % regn |
| 2001 | 3 | 22,12 € | 100,00 € | – | normal +0,2 °C · 2.150 GDD · 80 % regn |
| 2000 | 1 | 23,00 € | 23,00 € | – | normal −0,3 °C · 2.036 GDD · 92 % regn |
| 1999 | 1 | 666,90 € | 666,90 € | – | normal +0,2 °C · 2.153 GDD · 95 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | normaltør −0,3 °C · 2.033 GDD · 69 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | normal −0,2 °C · 2.061 GDD · 80 % regn |
| 1996 | 1 | 347,88 € | 347,88 € | – | kold −1,1 °C · 1.869 GDD · 117 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 2.017 GDD · 83 % regn |
| 1994 | 1 | 80,00 € | 80,00 € | – | normalvåd høst +0,1 °C · 2.124 GDD · 120 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,0 °C · 1.877 GDD · 130 % regn |
| 1992 | 1 | 97,00 € | 97,00 € | – | koldvåd −1,0 °C · 1.889 GDD · 140 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 1.941 GDD · 84 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | normalvåd +0,1 °C · 2.131 GDD · 130 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 2.078 GDD · 90 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 2.035 GDD · 81 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | normal −0,1 °C · 2.086 GDD · 125 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 2.015 GDD · 100 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | normaltør høst −0,2 °C · 2.046 GDD · 88 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | kold −1,8 °C · 1.717 GDD · 87 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | normaltørtør høst −0,4 °C · 2.024 GDD · 66 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | køligtør høst −0,6 °C · 1.979 GDD · 85 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Cava (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.