Barsac er en appellation i Bordeaux, Frankrig. Reglerne tillader Sémillon, Sauvignon Blanc. Vi følger 280 af dens vine på lager hos 152 forhandlere, fra 33 vinhuse, fra 9,82 €; mest dessertvin, hvidvin.
| Årgang | Vine | Fra | Median / 75 cl | Kritikerpoint | Vækstsæson |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | hedtørindtil nu +4,4 °C · 2.291 GDD · 31 % regn |
| 2025 | 12 | 20,95 € | 45,03 € | 95,0 (1 vin) | hedtørtør høst +1,8 °C · 1.999 GDD · 42 % regn |
| 2024 | 5 | 17,50 € | 48,95 € | – | normalvåd høst +0,2 °C · 1.656 GDD · 125 % regn |
| 2023 | 10 | 18,00 € | 37,83 € | 98,0 (1 vin) | hed +2,3 °C · 2.089 GDD · 105 % regn |

| 2022 |
| 24 |
| 13,80 € |
| 46,74 € |
| 95,0 (1 vin) |
| hedtør +2,6 °C · 2.160 GDD · 59 % regn |
| 2021 | 4 | 28,76 € | 73,11 € | – | normal −0,4 °C · 1.515 GDD · 94 % regn |
| 2020 | 13 | 14,10 € | 39,90 € | 94,0 (1 vin) | varmvåd +0,5 °C · 1.715 GDD · 139 % regn |
| 2019 | 14 | 22,73 € | 44,82 € | 97,0 (1 vin) | varm +0,6 °C · 1.738 GDD · 106 % regn |
| 2018 | 12 | 17,90 € | 36,71 € | 91,0 (1 vin) | varmtør høst +0,8 °C · 1.781 GDD · 98 % regn |
| 2017 | 7 | 17,90 € | 66,00 € | – | varm +0,7 °C · 1.759 GDD · 94 % regn |
| 2016 | 22 | 18,10 € | 55,36 € | 95,8 (5 vine) | normal ±0,0 °C · 1.605 GDD · 72 % regn |
| 2015 | 21 | 16,00 € | 66,00 € | 95,8 (5 vine) | normal +0,4 °C · 1.686 GDD · 76 % regn |
| 2014 | 9 | 24,90 € | 59,90 € | 96,5 | normaltør høst +0,3 °C · 1.679 GDD · 82 % regn |
| 2013 | 4 | 24,90 € | 48,36 € | 96,0 | kølig −0,5 °C · 1.493 GDD · 113 % regn |
| 2012 | 2 | 75,00 € | 77,85 € | – | normal −0,1 °C · 1.586 GDD · 107 % regn |
| 2011 | 8 | 29,00 € | 70,71 € | 95,0 | varmtør +0,7 °C · 1.748 GDD · 62 % regn |
| 2010 | 8 | 40,30 € | 118,76 € | 95,0 | kølig −0,6 °C · 1.487 GDD · 77 % regn |
| 2009 | 13 | 27,35 € | 72,00 € | 95,7 | normal +0,1 °C · 1.621 GDD · 94 % regn |
| 2008 | 8 | 32,95 € | 60,00 € | 93,0 | kold −1,0 °C · 1.393 GDD · 120 % regn |
| 2007 | 6 | 33,00 € | 120,92 € | 98,0 | normal −0,4 °C · 1.512 GDD · 102 % regn |
| 2006 | 4 | 34,75 € | 81,52 € | 94,0 | hed +1,2 °C · 1.860 GDD · 86 % regn |
| 2005 | 10 | 22,77 € | 122,38 € | – | varm +0,9 °C · 1.798 GDD · 71 % regn |
| 2004 | 3 | 40,00 € | 80,00 € | – | varmtør høst +0,5 °C · 1.703 GDD · 82 % regn |
| 2003 | 6 | 29,95 € | 72,00 € | – | hedtør +1,8 °C · 1.985 GDD · 70 % regn |
| 2002 | 4 | 24,90 € | 64,90 € | 94,0 | normaltør −0,1 °C · 1.583 GDD · 65 % regn |
| 2001 | 4 | 29,95 € | 65,41 € | 93,0 | normaltør −0,3 °C · 1.550 GDD · 66 % regn |
| 2000 | 1 | 133,14 € | 133,14 € | – | normal −0,3 °C · 1.548 GDD · 105 % regn |
| 1999 | 2 | 50,50 € | 104,00 € | – | normalvåd høst ±0,0 °C · 1.612 GDD · 119 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,0 °C · 1.390 GDD · 141 % regn |
| 1997 | 3 | 18,50 € | 57,51 € | 93,0 | normal ±0,0 °C · 1.607 GDD · 115 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | kold −1,3 °C · 1.334 GDD · 115 % regn |
| 1995 | 1 | 107,90 € | 107,90 € | 98,0 | normalvåd høst −0,3 °C · 1.549 GDD · 85 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normalvådvåd høst −0,4 °C · 1.519 GDD · 130 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,1 °C · 1.367 GDD · 151 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | køligvåd −0,8 °C · 1.448 GDD · 169 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | normalvåd høst ±0,0 °C · 1.606 GDD · 90 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | hedtør +1,3 °C · 1.888 GDD · 65 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | varmtør høst +0,7 °C · 1.753 GDD · 83 % regn |
| 1988 | 1 | 99,95 € | 99,95 € | – | kølig −0,5 °C · 1.498 GDD · 102 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 1.616 GDD · 102 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | kold −1,2 °C · 1.426 GDD · 93 % regn |
| 1985 | 1 | 123,00 € | 123,00 € | – | køligtør høst −0,9 °C · 1.413 GDD · 78 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | kold −1,6 °C · 1.265 GDD · 113 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 1.441 GDD · 109 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 1.437 GDD · 117 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Barsac (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.