Arribes is a Spanish Denominación de Origen Protegida (DOP) for wines located in the southwest of the province of Zamora and the northwest of the province of Salamanca, along the border with Portugal on the banks of the River Duero.
Fra Wikipedia-artiklen Arribes (wine), tilgængelig under CC BY-SA 4.0. (fra engelsk Wikipedia)
Arribes er en appellation i Castilla y León, Spanien. Vi følger 55 af dens vine på lager hos 22 forhandlere, fra 8 vinhuse, fra 6,90 €; mest rødvin, hvidvin.
| 10 |
| 10,10 € |
| 17,85 € |
| – |
| hed +2,1 °C · 2.016 GDD · 93 % regn |
| 2021 | 4 | 12,50 € | 18,19 € | – | normalvåd høst ±0,0 °C · 1.551 GDD · 111 % regn |
| 2020 | – | – | – | – | varmvåd +0,5 °C · 1.643 GDD · 152 % regn |
| 2019 | 6 | 14,00 € | 17,10 € | – | varm +0,5 °C · 1.659 GDD · 87 % regn |
| 2018 | 4 | 14,50 € | 17,95 € | – | normaltør høst +0,4 °C · 1.626 GDD · 106 % regn |
| 2017 | – | – | – | – | hedtørtør høst +1,8 °C · 1.928 GDD · 54 % regn |
| 2016 | – | – | – | – | normalvåd +0,1 °C · 1.610 GDD · 135 % regn |
| 2015 | 1 | 54,45 € | 27,23 € | – | hed +1,0 °C · 1.752 GDD · 108 % regn |
| 2014 | – | – | – | – | varmtør +0,6 °C · 1.665 GDD · 56 % regn |
| 2013 | – | – | – | – | kølig −0,5 °C · 1.475 GDD · 73 % regn |
| 2012 | – | – | – | – | normal −0,3 °C · 1.541 GDD · 109 % regn |
| 2011 | – | – | – | – | hedtørtør høst +1,2 °C · 1.793 GDD · 60 % regn |
| 2010 | – | – | – | – | normal ±0,0 °C · 1.542 GDD · 96 % regn |
| 2009 | – | – | – | – | varmtørtør høst +0,6 °C · 1.707 GDD · 66 % regn |
| 2008 | – | – | – | – | kølig −0,8 °C · 1.372 GDD · 112 % regn |
| 2007 | – | – | – | – | koldvåd høst −1,0 °C · 1.329 GDD · 116 % regn |
| 2006 | – | – | – | – | hed +1,1 °C · 1.770 GDD · 125 % regn |
| 2005 | – | – | – | – | hed +1,0 °C · 1.758 GDD · 88 % regn |
| 2004 | – | – | – | – | normaltør høst −0,1 °C · 1.551 GDD · 110 % regn |
| 2003 | – | – | – | – | normal +0,2 °C · 1.611 GDD · 126 % regn |
| 2002 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,7 °C · 1.391 GDD · 125 % regn |
| 2001 | – | – | – | – | kølig −0,7 °C · 1.430 GDD · 97 % regn |
| 2000 | – | – | – | – | koldvåd −1,0 °C · 1.402 GDD · 141 % regn |
| 1999 | – | – | – | – | normalvådvåd høst −0,3 °C · 1.491 GDD · 146 % regn |
| 1998 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,7 °C · 1.471 GDD · 119 % regn |
| 1997 | – | – | – | – | normal +0,2 °C · 1.591 GDD · 117 % regn |
| 1996 | – | – | – | – | køligtør −0,6 °C · 1.413 GDD · 70 % regn |
| 1995 | – | – | – | – | varmtør +0,8 °C · 1.725 GDD · 53 % regn |
| 1994 | – | – | – | – | normaltørtør høst −0,4 °C · 1.491 GDD · 70 % regn |
| 1993 | – | – | – | – | koldvådvåd høst −1,8 °C · 1.231 GDD · 141 % regn |
| 1992 | – | – | – | – | normal −0,4 °C · 1.455 GDD · 84 % regn |
| 1991 | – | – | – | – | normaltør −0,1 °C · 1.569 GDD · 51 % regn |
| 1990 | – | – | – | – | varm +0,6 °C · 1.732 GDD · 100 % regn |
| 1989 | – | – | – | – | hed +1,0 °C · 1.820 GDD · 83 % regn |
| 1988 | – | – | – | – | koldvådtør høst −1,1 °C · 1.329 GDD · 137 % regn |
| 1987 | – | – | – | – | varm +0,6 °C · 1.668 GDD · 96 % regn |
| 1986 | – | – | – | – | normaltørvåd høst −0,2 °C · 1.620 GDD · 65 % regn |
| 1985 | – | – | – | – | varmtørtør høst +0,6 °C · 1.673 GDD · 66 % regn |
| 1984 | – | – | – | – | køligtør høst −0,9 °C · 1.379 GDD · 110 % regn |
| 1983 | – | – | – | – | køligtør høst −0,8 °C · 1.427 GDD · 99 % regn |
| 1982 | – | – | – | – | køligvåd høst −0,5 °C · 1.443 GDD · 88 % regn |
Vækstsæson (april–oktober; oktober–april syd for ækvator): middeltemperatur i forhold til normalen 1991–2020 for Arribes (varm: 1 °C eller mere over, lun: 0,5 °C, kølig/kold under), vækstgraddage (varme til vinstokkene, basis 10 °C) og nedbør i forhold til normalen, og høstmåneden (september/marts) markeres, når den er meget våd eller tør. Månedsdata fra NASA POWER (MERRA-2) i ét punkt i appellationen. Det aktuelle år sammenlignes med de samme måneder i et normalt år (“indtil nu”); de seneste måneder er foreløbige og revideres senere af NASA.
Kritikerpoint: gennemsnittet af den bedste 100-pointscore, der angives for hver vin fra den årgang, som forhandlerne angiver dem. Få bedømte vine giver et tyndt gennemsnit; antallet af vine står i parentes.